Dünyanın İlk Biyokompozit Otomobili


Hollandalı öğrenciler, dünyanın ilk biyokompozit malzemelerden yapılmış, pille çalışan otomobilini ürettiler.

Biz hala daha yerli otomobilimizi yapmaya uğraşaduralım, dünya karbon salınımını azaltacak yeni girişimlerde bulunmaya devam ediyor. Bu sefer ki doğa dostu girişim haberimiz Hollanda’dan. Eindhoven Teknoloji Üniversitesi öğrencileri, şeker pancarından elde edilen reçine ve yöresel olarak yetiştirilen keten kullanarak hafif bir araba tasarladılar ve ürettiler. Otomobilin sadece süspansiyonu e tekerlekleri konvansiyonel malzemeden üretilmiş. Sadece 310 kilogram ağırlığındaki bu araba dört koltuklu ve Hollanda Araç Kurumu’ndan yola elverişlilik sertifikasını almış durumda.

Arabanın iskeleti, bal peteği şeklinde iki keten bazlı biyokompozit levha arasına sıkıştırılmış, şeker pancarından üretilen plastikten yapılmış. Sürdürülebilir doğal malzemelerden üretilen bu plastik fiberglasa yakın bir dayanıklılığa sahip. Karoser de keten esaslı biyokompozit levhalarda üretilmiş. Dünyanın ilk biyokompozit malzemeden üretilen otomobili olma özelliğini taşıyan bu arabanın ismi Lina. Lina, lityum-iyon pillerle çalışıyor ve iki adet DC motoru bulunuyor.

Springwise’ın haberine göre; biyokompozit otomobil çarpışma testlerini henüz geçemese de, iklim değişikliğiyle mücadelede yeni bir çabayı temsil ediyor. Pille çalışan arabalar karbondioksit yaymıyorlar fakat yine de üretiminde muazzam miktarda enerji harcanıyor ki bu enerji de CO2 salınımı yapan yakıtların yakılması ile elde ediliyor. Yine de, Lina gibi otomobiller gelecekte üretim sürecinin daha sürdürülebilir olmasını sağlayabilir.

Artık pek çok ürünün sürdürülebilir materyallerden yapılan alternatifleri üretilmeye başladı. Alışveriş için biyobozunur kağıt sırt çantası PaperJohn ve güneş enerjisi ile çalışan doğa dostu trafik levhası bu alanda örneklerden bazıları. Sizce başka hangi ürünlerin doğa dostu biyobozunur alternatifleri üretilebilir ya da üretilmeli?

Web sitesi: tue.nl


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *