Türkiye’de rüşvetsiz iş dönmüyor!

  Dünya Bankası, 2012 dünya kalkınma göstergeleri raporunu açıkladı. Türkiye’deki şirketlerin verdiği rüşvet oranı dudak uçuklattı. Rapora göre Türkiye’de firmaların yüzde 18’i kamu görevlilerine gayri resmi ödeme yapıyor.

  Raporda kamu görevlilerine resmi olmayan ödeme yapan firmaların oranları; Afganistan’da 41,5, Ermenistan 16, Azerbaycan 52,2, Bangladeş 85,1, Brezilya 11,9, Çin 72,6, Gine 84,8, Hindistan 47,5, Kenya 79,2, Moldova 33,5, Rusya 39,6, Suriye 83,8, Özbekistan 59,5, Ukrayna 31,8, İspanya 4,4, Pakistan 48 ve Yunanistan 21,6 şeklinde yer alıyor.

  Raporda hırsızlık, eşkıyalık, haraç gibi sebeplerle firma cirolarından kayıplar da ülkelere göre sıralandı. Buna göre Türkiye’de firmaların cirolarının yüzde 0,4 gibi büyük bir oranı hırsızlık, haraç, kundaklama gibi nedenlerle kayboldu.

  Raporda Türkiye için anlamlı bir rakam da ‘Yönetim süresi içinde devlet yetkilileriyle görüşmeye ayrılan miktar’ sıralamasında görüldü. Türkiye 2010’da dünyada şirketleri devlet yetkilileriyle en fazla görüşmek zorunda kalan beşinci ülke oldu. Türkiye’de neredeyse bir şirketi yönetmek için kullanılan zamanın üçte birini devlet yetkilileriyle görüşme alıyor.

  Rapor Türkiye’de hiçbir hükümetin düşüremediği izin ve ruhsat bekleme sürelerinde sorunun 2008 yılı itibarıyla devam ettiğini ortaya koydu. Askerî harcama dökümlerine de yer verilen rapora göre çetin bir terörle mücadele vermesine karşın askerî harcamalarını azaltan nadir ülkelerden biri Türkiye oldu.

  Zaman

  PAYLAŞ
  Önceki İçerikYeni gıda skandalı: 'Kaşar peyniri'
  Sonraki İçerikKOSGEB'den özel destek
  2012’de girişimcilere ve kendi işini kurmak isteyen yatırımcıları en son iş fikirleri, bayilikler, fuarlar, girişimcilik ve internet alanındaki gelişmelerden haberdar etmek amacıyla kurulmuştur.