Gün Işığını Taklit Eden Lamba


Komorebi isimli lamba gün ışığının tonlarını ve konumunu taklit ederek duvara çeşitli desenler ve şekiller yansıtıyor.

Günümüzde büyük şehirlerde binalar o kadar yüksek ve birbirine yakın ki, bırakın güneşi görmeyi, bazı evler gün ışığı bile almıyor. Evler dışarıdan izole edilmiş bir halde ve pencereler çok küçük. Haliyle doğanın fikri bile kaybolmuş durumda ve yapay aydınlatmalarla zaman kavramımız yok oluyor. Tabiata olan ihtiyacı teknoloji ile gidermeye karar veren Leslie Nooteboom küçük bir saksı boyutunda olan ve gün ışığını taklit eden Komorebi isimli bir lamba tasarlıyor. Bu lamba gün ışığının tonlarını ve konumunu taklit ederek duvara çeşitli desenler ve şekiller yansıtıyor. Yüzlerce yıllık ağaçların altındaki kaldırımların güneşli bir günde yansımalarını ve doğal gün ışığının pencerede giren halini evin duvarlarına yansıtan Komorebi’nin Japoncada da anlamı zaten ağaç dalları arasından sızan gün ışığı demek.

gün ışığını taklit eden lamba

Springwise’ın haberine göre, bu cihaz öncelikle ağaçların ulaşamayacağı bloklarda yaşayanlar için tasarlanmış. Yukarıdaki videodan da görebileceğiniz gibi, bilgisayar tarafından basitçe üretilen yansımalar olmasına rağmen etkisi oldukça gerçekçi duruyor. Programlanabilir bir cihaz olan Komorebi, şekil ve yer değiştirebilerek bulunduğu ortamla etkileşime giriyor. Ürün üç parçadan uluşuyor. İlki ışığın yerini değiştirebilen bir projektör; ikincisi bu projektörün yönetilebildiği, insanların kendi yaşam alanlarına uygun doğal ışık deneyimleri yükleyebilecekleri bir mobil uygulama; üçüncüsü ise yansımanın ta kendisi. Bilgisayar programı ile oluşturulan bu yapay gün ışığı yansımaları, herhangi bir görselle değiştirilebiliyor. Dinamik platformu ve standart bir ışık türü yerine farklı görsellerin yansıtılabilmesi sayesinde mevcut ışığın kısıtlamalarını da kaldırmış oluyor.

Leslie Nooteboom, Royal College of Art and Imperial College Londan’dan yeni mezun oldu ve bu proje de onun mezuniyet projesiydi. Nooteboom şu anda bu projesini seri üretime geçirecek imalatçılar arıyor.

Eğer bu proje hoşunuza gittiyse, daha önce paylaştığımız çocuklar için gerçek dünyayı oyuna dönüştüren interaktif projektör Lumo’nun haberine de göz atabilirsiniz.

Bizi doğaya daha da yakınlaştıran başka girişimler biliyor musunuz?


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *