Samoa Air’den kilon kadar öde şeması

Kilon kadar öde

[dropcap]U[/dropcap]çaklarda yakıt tüketimini etkileyen faktörlerden biri de seyahat eden kişilerin ve bu kişilerin bagajlarının ağırlığı. Avrupa’da faaliyet gösteren Ryanair, kullanıcılara sınırlı bagaj hakkı tanıyarak bilet ücretlerinde hatrı sayılır indirimler yapan havayolu şirketlerinin başında geliyor. Bu fikirden yola çıkan Samoa Air ise dünyada bir ilki gerçekleştirerek, bilet fiyatlarını belirlerken yolcunun kilosunu ve taşıdığı yükün ağırlığını dikkate alıyor. Bu sayede az kilolu ve az yükü olan yolcular daha az ücret ödemiş oluyor.

Kilon kadar öde sisteminin işleyişi gayet basit: Samoa Havayolları‘nın uçaklarını kullanmak isteyen yolcular, kişisel bilgilerini uçuş formuna doldururken kaç kilo olduklarını ve ne kadar yük taşıyacaklarını belirtiyor. Şirket, girilen bilgiler doğrultusunda ödenmesi gereken miktarı her yolcu için özel olarak hesaplayarak bildiriyor. Yolcu fiyattan memnun kalırsa ödemeyi yapıp yerini ayırtıyor. Şema sayesinde az yükü olan kullanıcılar fazla yükü olan yolcuların yakıt giderlerine ortak olmaktan kurtularak yüksek miktarda para ödemekten kurtuluyor.

Sistemin; özellikle yükü ve kilosu az olan yolculara sağladığı avantajı yanı sıra, havayolunun kendisine de faydası var. Uçakta ne kadar yük taşınacağı önceden bilindiği için yük yerleşimi en güvenli şekilde planlanabiliyor. Samoa Havayolları‘na göre uçuş öncesi yük hakkında yeteri kadar bilgi sağlanması uçuşun verimi de artırıyor.

Kilon kadar öde şeması fazla kilolu yolculara ayrımcılık yapıyor gibi görünse de, Samoa Air bunun tüm yolcular için en adil yol olduğunu savunuyor. Biz ise bunun yorumunu FikirciBaba okuyucularına bırakıyoruz.

Sizin de aklınızda seyahat sektörü için yeni iş fikirleri var mı?

Web sitesi: samoaair.ws

 • Onur

  utanmadan springwise’ın tasarımını çal, onun haberlerini koy ama springwise’den bahsetme.
  Üstüne bir de “kaynak belirtmeden kopyalamayın” de. Ne utanmaz şerefsiz adamlarsınız siz be.

  • fikircibaba

   Merhaba Onur Bey,

   İthamlarınıza yanıt vermek gerekirse; tasarımın kullanım hakları elimizde bulunmaktadır, ücreti mukabilinde satın alınmıştır. Tasarımın belirttiğiniz site ile bir ilgisi yoktur, benzerlikler olabilir, ilham aldığımız özellikler mevcuttur. Kullandığımız font MIT lisansına sahip ücretsiz açık kaynaktır. Çalıntı söz konusu değildir.

   İçerikler hakkında ise, yayınladığımız iş fikirlerinin büyük bir kısmı Springwise’dan alınmaktadır. Bahsi geçen iş fikirleri araştırılıp tercüme edildikten sonra yeniden derlenerek kendi yorumlarımızla okuyucuya ulaştırılmaktadır. Birebir çeviri yapıldığı yazılarda kaynak olarak Springwise (veya diğer kaynaklar) gösterilmiştir, dilerseniz arama yapabilirsiniz. Ayrıca her haberin asıl kaynağı kendi web siteleridir ve web sitelerinde bu bilgiler yer almaktadır. Yani aslında her haberin kaynağını istisnasız olarak vermekteyiz. Son olarak bahsi geçen siteye üye olduğumuzu ve ücret ödediğimizi de belirtmek isteriz.

   Saygılar.

   • Onur

    1- “Tasarım hakları elimizdedir, filanca lisanslıdır, açık kaynak kodludur” vs, bunların hepsi zırva. Birebir almışsınız işte. Kör müyüz? Evet, birebir aldık deyin abi. İlham aldık demek yetmiyor.

    2- Kaynak olarak springwise’ı göstermek için, o sitenin birebir çevirisini yapmanız gerekmiyor. Özgün yorumlarınızla bile olsa, bir siteden bir haber elde ediyorsanız, o sitenin adresini verirsiniz. Yoksa iş fikrine ve yeni ürüne ait olan web sitesini vermekle olmuyor o iş. Onu zaten vermezsiniz boşa konuşuyor olursunuz. Hani nerde peki ürün derler? Haberin asıl kaynağı o siteler değildir ayrıca, haberin kaynağı ör: springwise’dır. Biri haber yapana kadar o haber değildir. Bu noktada da karşınızdakini aptal yerine koymaya çalışmışsınız.

    Özetle vermiş olduğunuz cevaplar eleştirilerimi teyit ediyor. Siz yine bildiğiniz gibi devam edin.
    Allah’tan bıyık falan yapmışsınız, ona üşenmemişsiniz.