Dört bacaklı peyzaj mimarları

Peyzaj Mimarları

[dropcap]B[/dropcap]ugüne kadar çevreci yaklaşımla geliştirilen bir çok iş fikrinden bahsettik. Son bahsettiğimiz çevreci inovasyon olan Velopresso, enerjisini sahibinin yardımıyla üreten bir kahve standıydı. Çevreci inovatif düşüncelerin bazı sektörlere uygulanamayacağını düşünebilirsiniz. Eğer böyle düşünenler arasındaysanız şimdi bahsedeceğimiz iş fikri bu düşüncenizi değiştirecek nitelikte. Chicago O’Hare Havalimanı‘nın yarım dönümlük alanınında bulunan yabani otların temizlenmesi için 25 keçiden oluşan bir sürü kiralandı.

Havalimanının yaklaşık 30 dönümlük arazisi içerisinde seçilen 0.5 km2’lik deneme bölgesinde bahar yapraklarının başa çıkılamaz hale gelmesiyle birlikte keçiler otlatılacak. Kiralanan 4 bacaklı peyzaj mimarları muzır ve yabani otları temizlemekle görevli olacak. Pilot uygulamanın başarılı olması durumunda arazinin tamamında aynı yöntemin kullanılması bekleniyor. İnovatif çözümün beraberinde getireceği düşünülen bazı yararlar ise şöyle: yakıt tüketiminin azaltılması, daha az ilaçlama ve sera gazı emisyonu.

Havalimanının bu inovatif çözümü, hayvan kiralayan şirketlerin de yeni fikirler üretmesine yardımcı olacağa benziyor.

Sizin de aklınıza gelen çevreci iş fikirleri var mı?

Web sitesi: cityofchicago.org
[alert type=”success”]Fotoğraf: Flickr – Fernando[/alert]

PAYLAŞ
Önceki İçerikSusuzluğunu dile getiren çiçek vazosu
Sonraki İçerikLadies Coccosh Accessories Bayilik
2012’de girişimcilere ve kendi işini kurmak isteyen yatırımcıları en son iş fikirleri, bayilikler, fuarlar, girişimcilik ve internet alanındaki gelişmelerden haberdar etmek amacıyla kurulmuştur.