Diyabet hastaları için unutkanlığa son veren girişim

Diyabet hastaları için Timesulin

Diyabet hastaları için Timesulin

Sağlık sektöründe yeni bir iş fikri ile karşınızdayız. Yapılan bir araştırmaya göre şeker yani diyabet hastalarının üçte biri, insülin iğnesini zamanında almayı unutuyor. En son ne zaman iğne yaptığını hatırlamayan hastalar kötü sonuçlarla karşılaşabiliyor. Kendi rahatsızlığından yola çıkan bir girişimci rahatsızlığını avantaja çevirip diyabet hastaları için Timesulin isimli bir ürün geliştirdi.

İsveçli John Sjölund dünyadaki 366 milyon diyabet hastasından yalnızca biri. 2010 yılında bir gün kendisine ne zaman insülin iğnesi yaptığını hatırlamayan John, unutkanlığından yola çıkarak arkadaşları Marcel Botha ve Andreas Sjölun ile beraber Timesulin’i geliştirdi. İnsülin iğnesindeki plastik başlığı geliştirdikleri akıllı başlıkla değiştiren John ve ekibi, Timesulin sayesinde hastaların ne zaman ve günde kaç defa iğne yaptıklarını unutmamalarına yardım etmiş oluyor.

Cihaz, kullanma kılavuzuna ve özel bir eğitime ihtiyaç duyulmadan 7’den 70’e tüm hastalar tarafından kolaylıkla kullanılabiliyor. Kullanım için yapmanız gerekenler çok basit. Elinizdeki insülin iğnesinin üzerindeki plastik kabın yerine Timesulin akıllı başlığını takıyorsunuz. Timesulin’i çalıştırmak için batarya ile hazne arasındaki plastik şeridi sökmeniz gerekiyor. Her iğneden sonra sıfırlanan Timesulin, en son iğneyi ne zaman yaptığınızı ekranda gösteriyor. Dikkat edilmesi gereken bir husus; 100 saat sonra Timesulin sayacı kendiliğinden duruyor ve sayacı sıfırlamak için Timesulin başlığını çıkartıp 8 saniye beklemeniz gerekiyor. Size gönderilen her pakette iki adet Timesulin başlığı bulunuyor ve her birinin batarya ömrü ortalama bir yıl civarında.

Sizce sağlık sektörüne yönelik insanların hayatlarını kolaylaştıracak başka ne gibi fikirler ortaya atılabilir?

Web sitesiwww.timesulin.com

John Sjölund’dan Girişimcilere Bilge Sözler

  • Nazlı

    Gerçekten çok zekice, ben de tip 1. diyabet hastasıyım. Dozu ne zaman aldığımı genelde unutmuyorum ama tam olarak ne zaman yemek yediğimi hatırlamıyorum bazen. Dolayısıyla kan şekerimi ne zaman ölçmem gerektiğini unutuyorum. Türkiye’de satılıyor mu bundan? Varsa almak isterim. Fiyatı ne kadar bilgisi olan var mı?

    • fikircibaba

      Merhaba Nazlı hanım, öncelikle geçmiş olsun. Ürün şu an için çoğu Avrupa ülkesinde satışta. Türkiye’de resmi distribütör maalesef yok. Kendi web sitesi üzerinden almaya çalıştığınızda Türkiye seçeneği çıkmıyor fakat Ebay gibi sitelerden aratıp sipariş verebilirsiniz. Ürünün satış fiyatı ise tek bir başlık için 30 Euro.