Bulut sunucu kullanılarak evler ısıtılıyor

Bulut sunucu kullanılarak evler ısınıyor

[dropcap]E[/dropcap]nerji aktarımı söz konusu olduğunda çoğu zaman ısı kaybı yaşanır. Bu durumlarda eğer ısı enerjisi yakalanabilirse farklı bir enerjiye dönüştürülerek yeniden kullanılabilir. Daha önce bahsettiğimiz cep telefonu şarj eden bardak altlığı ısıyı yakalayıp elektrik enerjisine dönüştüren inovatif bir örnekti. Şimdi de Almanya merkezli AOTERRA; cloud serverları (bulut sunucu) halktan kişilerin evlerine yerleştirerek, sunuculardan elde edilen ısının evleri sıcak tutması amacıyla bir proje başlattı.

Springwise’ın haberine göre firmanın hali hazırda tek bir merkezde bulunan tüm sunucuları halktan kişilerin evlerine yerleştirilecek. Ateşe dayanıklı kabinler içerisinde gelen her bir bulut sunucu evlerin merkezi ısıtma sistemlerine enerji sağlayacak şekilde yerleştirilecek. AOTERRA‘ya göre kullanılacak bu yöntem hem güvenilir hem çevre dostu olacak ve sonucunda ise hiç karbondioksit salınımı olmayacak. Unutmadan belirtelim evlere yerleştirilen bulut sunuculara, bu sunucuları kullanan müşterilerin veri güvenlikleri açısından, ev kullanıcıları tarafından erişilemeyecek.

AOTERRA‘nın bu çözümü uygulamaya konduğunda hem gereksiz enerji masrafı kısılacak hem de çevreye daha duyarlı bir ortam yaratılmış olacak.

Sizin de aklınızda atıl enerjinin kazanımını sağlayacak yeni iş fikirleri var mı?

Web sitesi: aoterra.de

PAYLAŞ
Önceki İçerik2. el alışveriş uygulaması satışı kolaylaştırıyor
Sonraki İçerikAkyel Kimya Bayilik
2012’de girişimcilere ve kendi işini kurmak isteyen yatırımcıları en son iş fikirleri, bayilikler, fuarlar, girişimcilik ve internet alanındaki gelişmelerden haberdar etmek amacıyla kurulmuştur.
  • Forcem

    Sunucunun çekeceği elektrik masrafı doğalgaz’a göre oldukça yüksek. Ayrıca TR uygulaması için sunuculara gelecek internet bağlantısı kesintisiz ve yüksek hızlı olamayacağı için ülkemizde uygulanması henüz getirili olmayan bir proje.