3D yazıcı sarf malzemelerini geri dönüşümle sağlayan cihaz

3D Yazıcı Filabot

Kullanıcıların 3D printerlara (3D yazıcı) olan eğilimleri son yıllarda artmaya başladı. Özellikle fiyatların düşmeye başlamasıyla hobiden, işe bir çok amaçla kullanılmak üzere 3D yazıcılar yavaş yavaş evlere giriyor. Bu yazıcıların fiyatları düşüş gösterdi – doğru, fakat nesneleri “yazdırmak” için kullanılan 3D yazıcıların mürekkebi görevindeki plastik flaman (sarf malzemesi) ücretleri hala yüksek mertebelerde seyrediyor. Tanıtacağımız yeni girişim, bu masrafı sıfıra indirecek bir çözüm üretiyor.

Filabot, plastik ihtiva eden malzemelerin geri dönüşümünü sağlayarak 3D yazıcılar için sarf malzemesi (flaman) üretiyor. Girişimin fikir babası Tyler McNaney oluşturduğu sistemin; plastik su şişelerini, her türlü plastik kapağı, 3D yazıcılarda basılan başarısız prototipleri ve diğer tüm plastik malzemeleri kullanarak flamana dönüştürdüğünü söylüyor. Cihaz, farklı tipte plastik malzemeleri farklı ayarlar kullanarak geri dönüşüm için uygun hale getiriyor. Öğütülmüş, kalıplaştırılmış veya makaraya sarılmış plastikler için bu ayarlar değiştirilebiliyor. Yukarıdaki video konsept hakkında daha detaylı bilgi içeriyor.

Bir Kickstarter kampanyası olan cihazın yakında raflarda yerini alması için hazırlıklar tamamlanmak üzere. Filabot, plastik malzemelerin geri dönüşümünü sağlayarak çevreye duyarlı davranırken, 3D yazıcılar için pahalı olan sarf malzemelerini bedavaya üretmiş oluyor. Unutmadan belirtelim, cihazın ne kadara satılacağına dair henüz bir bilgi yok. Do-It-Yourself (kendi işini kendin yap) kafasındaki girişimciler, sizin de aklınızda yeni iş fikirleri var mı?

Web sitesi: www.filabot.com

PAYLAŞ
Önceki İçerikMumcu Kuruyemiş Bayilik
Sonraki İçerikMeru Döner Bayilik
2012’de girişimcilere ve kendi işini kurmak isteyen yatırımcıları en son iş fikirleri, bayilikler, fuarlar, girişimcilik ve internet alanındaki gelişmelerden haberdar etmek amacıyla kurulmuştur.